Twoje CV to Twoja wizytówka? Oczywiście, że nie raz już to słyszałeś/-łaś. Pomyśl o tym jak o ofercie handlowej. Najważniejsze to dobrze się zaprezentować i pokazać rekruterom, a w rezultacie pracodawcom – dlaczego to właśnie z Tobą warto się spotkać. Wystawiasz na sprzedaż swoje usługi, żeby pracodawca je kupił.
Jak często powinniśmy zmieniać CV?
Tak często, jak często zmieniasz pracę. Przecież ciągle się zmieniasz, zdobywasz nowe umiejętności, uczestniczysz w szkoleniach i realizujesz coraz trudniejsze zadania. Powinieneś podkreślić swoje atuty, aby były odpowiedzią na to, czego szuka pracodawca. Ważne jest, aby CV było aktualne.
Rekrutacja to poszukiwanie pracowników, którzy wypełnią luki w procesie, który już istnieje lub który zaraz powstanie. Obie strony poszukują, obie składają ofertę i obie powinny być wygrane. Pracodawca oferuje miejsce pracy, wynagrodzenie, możliwość rozwoju, nauki itd. Ty oferujesz swój czas, umiejętności, kompetencje, potencjał i zaangażowanie. Jeśli oferta pracy wydaje się Tobie interesująca – złóż swoją, ale tak, aby była nie do odrzucenia. Rekruter to osoba, która ma szansę skojarzyć dwie strony, które dzięki wzajemnej wymianie będą zadowolone.
Mogę stworzyć je sam? Co powinno zawierać?
Oczywiście, że możesz stworzyć je sam/a!
Jeśli chcesz samodzielnie tworzyć CV – wyobraź sobie najpierw, że chcesz coś kupić. Możesz wyobrazić sobie, że chcesz kupić kurtkę na zimę. Już wiesz, że musi być ciepła, długa, w ciemnym kolorze, rękawy zakończone ściągaczem lub nie itd. Załóżmy, że wiesz, czego szukasz.
Teraz wyobraź sobie, że wchodzisz do dwóch sklepów – w jednym z nich jest po prostu odzież – setki odzieży na wieszakach, m.in. kurtki, kamizelki, spodnie, buty. Odzież zimowa, wiosenna, letnia i do tego niepoukładana ani kolorystycznie, ani kategoriami, ani ze względu na porę roku. Drugi sklep to miejsce, gdzie są tylko kurtki. Do tego są ładnie posegregowanie kolorystycznie i według pór roku.
Żeby sytuację jeszcze skomplikować, pomyśl, że decyzję musisz podjąć jak najszybciej, a przymierzyć możesz tylko kilka modeli. Który sklep wybierasz? To nie jest niespodzianka, że większość osób zdecyduje się na drugi sklep. Jednak nie możemy wykluczyć, że w tym pierwszym są perełki.
Podobnie jest w procesie rekrutacji. Chcąc się przebić do kolejnego etapu musisz jasno zakomunikować swoje atuty, który odpowiadają na potrzeby pracodawcy.
Co powinno znaleźć się w profesjonalnym CV?
Przede wszystkim pochwal się. Nie przechwalaj, ale pochwal. Opowiedz o swoich osiągnieciach, zrealizowanych projektach. Czasem nawet niezrealizowane projekty są warte przytoczenia, jeśli dotyczą tematyki związanej z branżą pracodawcy. Opowiedz historię swoim doświadczeniem, wykształceniem czy swoimi celami. Podkreśl swoje mocne strony tak, aby pasowały do Ciebie i pracodawcy.
CV, które będzie profesjonalne powinno opowiadać o Tobie tak jak TY chcesz. To w końcu Ty szukasz pracy – nie naginaj rzeczywistości, bo może Ci być niewygodnie na nowym stanowisku. To co masz do zaoferowania na pewno wystarczy do osiągnięcia sukcesu w zgodzie ze sobą, a jeśli jesteś w trakcie uzupełniania wiedzy z jakiegoś obszaru lub umiejętności – opowiedz i o tym, niech to będzie jasne, że jeszcze czegoś nie wiesz, ale już sam pracujesz nad tym, aby to wiedzieć.
CV ze zdjęciem? Bez zdjęcia?
To w zasadzie Twoja decyzja. Dla mnie jako rekrutera nie miało znaczenia czy dokument ma zdjęcie, czy nie. No, chyba że miałam do czynienia ze zdjęciami ze ślubów, imprez czy komunii. Takich zdjęć na pewno nie umieszczamy w dokumencie. Jeśli masz dać takie, lepiej nie dawaj żadnego. Jeśli chcesz, aby Twoje CV miało naprawdę profesjonalne zdjęcie – zainwestuj w sesję biznesową albo zdjęcie portretowe u fotografa.
Kłamać w CV czy nie kłamać?
Jak już wspomniałam wcześniej, nie naginaj rzeczywistości. Nie o to przecież chodzi, aby dostać pracę na chwilę albo narazić siebie na jakiś większy stres. Zaufaj w to, że Ty sam/a z doświadczeniem, umiejętnościami, możliwościami możesz osiągnąć to, czego chcesz. Jeśli brakuje Ci wiedzy czy umiejętności w jakiś obszarach, proponuję je po prostu uzupełnić.
Dlaczego warto zapłacić za profesjonalne CV?
Skoro to jest dokument, który ma pomóc w budowaniu Twojej kariery zawodowej, to jak z każdym specjalistycznym dokumentem – warto udać się do specjalisty. Dlaczego? Specjalista rynku pracy powinien być zorientowany w branży, w której pracujesz lub chcesz pracować. Podpowie na czym warto się skupić, tworząc taki dokument. Jeśli masz wybranych pracodawców, do których chcesz aplikować – powiedz o tym. Często jest tak, że takiemu specjaliście łatwiej będzie zorientować się, jakie potrzeby pracodawcy kryją się pod wymaganiami w ogłoszeniach. Specjalista powinien również przeprowadzić z Tobą wywiad jak przy rozmowie kwalifikacyjnej. Pozwoli mu to poznać Ciebie, Twoje doświadczenie, umiejętności oraz Twoje oczekiwania, co do nowej pracy. Często nie doceniamy siebie, skupiamy się na wadach lub bagatelizujemy pewne aspekty, które trzeba podkreślić. Pomoże Ci sprecyzować Twoje mocne i słabe strony i ujmie to tak, aby rekrutujący widział w nich odpowiedź na potrzeby biznesowe, które chce zrealizować.