Kiedy zmienić pracę? 10 oznak, że warto ruszyć w drogę

Czas niepewności, jaki właśnie nastał nie nastraja do zmiany pracy. Pandemia, wojna na czy wysoka inflacja sprawiają, że trudniej podjąć decyzję o zmianie pracodawcy. Warto jednak się zastanowić nad zmianą, jeśli pojawiają się pewne oznaki. Kiedy warto zmienić pracę?

Decyzję o poszukiwaniu nowej pracy opieramy na podstawie niejasnych przesłanek. Do końca jednak nie jesteśmy przekonani, czy dobrze robimy. Zdarza się także, że pojawiają się oznaki, które dość jasno pokazują, że powinieneś/powinnaś zmienić pracę. Poważnie pomyśl o zmianie pracy, jeśli pojawi się jeden z opisywanych symptomów. Pamiętaj jednak, że rzadko oznacza, że należy natychmiast złożyć wypowiedzenie. Wcześniej należy przeanalizować swoją sytuację na rynku pracy. Najczęściej przyjmuje się, że należ szukać nowej pracy, kiedy czujesz się zmęczony, zniechęcony lub wypalony. Eksperci radzą zmienić stanowiska co 2-3 lata. Podkreślam, że nie trzeba od razu zmieniać w tym przypadku pracodawcy. Awans czy zmiana stanowiska na inne również w tym przypadku jest brany pod uwagę. Nie zawsze jednak zmiana stanowiska wystarczy. Sprawdź, kiedy warto zmienić pracę.

1. Czujesz, że jesteś nieważnym trybikiem

Ty i Twój pracodawca jesteście od siebie zależni i powinniście działać na zasadzie wymiany. Ty dajesz swój czas, umiejętności i zaangażowanie, a firma wynagrodzenie i możliwość rozwoju. Jeśli czujesz, że firma się Tobą nie interesuje. Nie mają znaczenia Twoje potrzeby, cele zawodowe, to warto się zastanowić, czy warto tam dalej pracować.

2. Działasz rutynowo

Rutyna, stagnacja i realizacja nieciekawych zadań nie najlepiej wróży. Nie zawsze w pracy muszą być fajerwerki. Stagnacja nie może trwać długo, bo będziesz stać w miejscu. Potrzebujesz wyzwań, ciekawych zadań możliwości awansu i adekwatnej pensji. Oczywiście coś się może zmienić. Może, ale nie musi. Nie czujesz satysfakcji? Zastanów się, czy nie warto poszukać jej gdzie indziej.

3. Nie dogadujesz się z szefem

Trudno jest współpracować z kimś, kogo się nie lubi. Oczywiście powodów braku sympatii może być wiele. Brak szacunku, brak wiedzy, brak zaangażowania to tylko nieliczne z przyczyn. Jakość współpracy zależy od obu stron. Czujesz, że szef Cię nie szanuje, wrzeszczy na Ciebie, lekceważy Twoje ambicje i pomysły lub traktuje Cię nie sprawiedliwie, to wyraźny sygnał. W takiej sytuacji nie warto marnować swojej energii i poszukać sobie innej pracy.

4. Nie czujesz się częścią firmy

Ani nadmierne utożsamienia się z z firmą, ani poczucie, że nie jest się jej częścią nie jest dobre. Jeśli wartości firmy stoją w sprzeczności z Twoimi, będziesz źle czuć się w tej firmie. Taka sytuacja może również wywołać konflikty w organizacji. Wyobraź sobie, że ważna jest dla Ciebie uczciwość, a firma praktykuje inne podejście. Wykonywania zadań w sprzeczności ze sobą będzie dla Ciebie trudne i męczące. Kolejny przykład to podejście do ekologii. Przypuśćmy, że poszanowanie planety jest dla Ciebie ważne, a pracujesz w firmie, która lekceważy te aspekty. Brak poczucia wspólnoty z firmą sprawi, że będzie Ci trudno się zaangażować.

5. Brak możliwości awansu

Brak możliwości jest frustrujący. Dodatkowo może być to potęgowane przez zatrudnianie na wyższe stanowiska osób z zewnątrz. Będzie to wywoływać w Tobie coraz większą frustrację i niezadowolenie. Jesteś pomijany przy awansach i podwyżkach? Brak perspektyw i szans rozwoju to argumenty przemawiające za tym, że warto poszukać szczęścia, gdzie indziej.

6. Zła kondycja firmy

Jeśli widzisz oznaki, że firma ma problemy, zadbaj o siebie. Źle pojmowana lojalność może Ci w tym przypadku tylko zaszkodzić. Widzisz, że budżety są zmniejszane, wypłaty nie są płacone o czasie, zwalniani są pracownicy to znaczy, że Ty również powinieneś zastanowić się nad zmianą pracy, Pozostanie w takiej firmie jest dla Ciebie ryzykowne.

7. Twoja wypłata jest zaniżana

Warto wiedzieć, jakie powinieneś mieć wynagrodzenie na rynku. Zarabiasz mniej niż powinieneś? Nie masz premii? Nie płacą za nadgodziny? W tych przypadkach warto poszukać innej pracy. Nawet jeśli nie chcesz opuszczać obecnej, to znalezienie alternatywy pozwoli Ci poczuć się pewniej w negocjacjach warunków wynagrodzenia. Jednak z doświadczenia wiem, że masz większą szansę na lepsze warunku u nowego pracodawcy.

8. Praca Cię stresuje

Nie mówimy tu o chwilowym stresie. Ból brzucha czy głowy, paraliżujący lęk przed wejściem do biura to nie są normalne stany. Powody stresu mogą być różne: konflikty, niesprawiedliwość, zadania sprzeczne z Twoimi przekonaniami, mobbing. Długotrwały stres odbija się negatywnie na zdrowiu. Jesteś przekonany, że praca w tej firmie jest tego warta? Zadbaj o swój spokój i poszukaj innego pracodawcy.   

9. Czujesz, że to może być wypalenie zawodowe

Powodów wypalenia zawodowego może być wiele. Jeśli jednak czujesz, że to właśnie Ci grozi, zacznij jak najszybciej szukać innego pracodawcy. Wypalenie zawodowe jest już uznane za chorobę. W tym przypadku szukanie innej pracy, a czasami innego zawodu, jest konieczne. Przeczytaj więcej o wypaleniu zawodowym.

10. Praca Cię pochłania

Tyle pracujesz, że nie masz czasu na życie prywatne? Zatracenie się w obowiązkach firmowych w niektórych organizacjach jest przyjęte za standard. Zaniedbywanie relacji z bliskimi, brak czasu na pasję i odpoczynek to nie najlepsza droga. Może to doprowadzić do wypalenia zawodowego. 

Kategorie wpisów

Przeczytaj więcej artykułów