Benefity to dodatkowe korzyści dla pracowników, które są dodatkiem do wynagrodzenia. Według raportu Sedlak & Sedlak w 2022 roku. Najbardziej popularne świadczenia dodatkowe to szkolenia, świadczenia medyczne oraz polisa na życie. Benefity to doskonały sposób, aby pracodawca mógł się wyróżnić na rynku pracy.
Benefity pracownicze – co to jest i po co?
Już wiemy, że benefity do dodatkowe świadczenia pozapłacowe, czyli oprócz pensji otrzymujesz dodatkowe bonusy. Benefity sprawiają, że pracownicy czują się bardziej docenieni. Na pewno benefity podwyższają atrakcyjność danego pracodawcy, kiedy szukamy nowej pracy. Przypuśćmy, że masz dwie możliwości pracy za podobne pieniądze. W jednej pracy masz atrakcyjne benefity, a w drugiej nie. Co wybierasz? Odpowiedź, jest raczej jasna. Wybierasz BENEFITY.
Bonusy mogą być różne. Pozwalają jednak zaspokoić, którąś z tych potrzeb: dbanie o zdrowie, rozwój osobisty, lepsze samopoczucie i jakość życia oraz bezpieczeństwo.
Jak można podzielić benefity?
Przyjmuje się, że benefity powinny być dopasowane do potrzeb pracowników. Czym większa firma, tym przekrój potrzeb pracowników jest różny. Warto zadbać o taki zestaw benefitów, aby każdy pracowników mógł tam znaleźć coś dla siebie.
Benefity można podzielić w oparciu o kategorie potrzeb.
- Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo – prywatna opieka medyczna, karnet sportowy, ubezpieczenie na życie, joga w biurze, zajęcia sportowe, sponsorowanie drużyn pracowników, porady dietetyków czy fizjoterapeutów.
- Dbanie o rodzinę – elastyczne godziny pracy, praca zdalna, paczki dla dzieci, dofinansowanie żłobków i przedszkoli, a nawet pokrycie kosztów porodu w prywatnej klinice.
- Dbanie o odpoczynek – dłuższy urlop, 6 godzinny dzień pracy, skrócenie dnia pracy w piątek, karnety i bony na imprezy kulturalne.
- Dbanie o rozwój zawodowy – dofinansowanie kursów, studiów.
- Dbanie o finanse – nisko oprocentowane pożyczki, wszystkiego rodzaju bonusy i dopłaty, np. Bon na wakacje, bonus za polecenie pracownika, za pomysł na usprawnienie w firmie, darmowy parking, czy rabaty na produkty/usługi firmy.
Patrząc na grupy pracowników, warto zwrócić uwagę na:
- Pracowników z dziećmi tu atrakcyjnymi benefitami mogą być: praca zdalna, elastyczny czas pracy, możliwość przychodzenia do pracy z dziećmi, dopłaty do żłobków/przedszkoli, przyzakładowe żłobki/przedszkola, wydarzenia dla rodzin z dziećmi, np. Atrakcje na Dzień Dziecka czy Mikołajki, wyprawki, dodatki około porodowe, dodatkowe dni urlopu, krótszy czas pracy,
- Sportowcy – bonusami mogą być: karty sportowe np. Multisport, dofinansowanie udziału w imprezach sportowych, organizowanie aktywności fizycznych, firmowe drużyny sportowe, porady dietetyka czy trenera personalnego.
- Miłośnicy zwierząt docenią: możliwość zabrania do pracy zwierzaka, opieka weterynaryjna, ubezpieczenie dla zwierząt.
- Pracownicy biurowi – dieta pudełkowa, karty podarunkowe czy bony, bilety na imprezy kulturalne, opieka medyczna, kursy i szkolenia.
- Pracownicy fizyczni – opieka medyczna i fizjoterapeuty, bony na masaże.
Benefity a pandemia
Pandemia zmieniła trochę rynek benefitów. Bardziej doceniliśmy zdrowie. Praca w domu wygenerowała również koszty, których wcześniej nie mieliśmy np. pokrycie kosztów pracy w domu (zwrot za prąd czy za internet), dofinansowanie miejsca pracy (np. zakup biurka, krzesła). Prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie zyskały jeszcze większe znaczenie.