Czasami warto iść na żywioł. Nie dotyczy to jednak rozmowy kwalifikacyjnej. Na to spotkanie warto się przygotować, poćwiczyć i skorzystać z rad doświadczonych rekruterów. Chodzisz na rozmowy, z których nic nie wynika? Przygotuj się do następnej o wiele lepiej.
Rozmowa kwalifikacyjna to szansa, którą powinieneś wykorzystać. Jak wywrzeć na rekruterze pozytywne wrażenie? Przede wszystkim przyjdź przygotowany. W pracy spotkałam się z wieloma przypadkami, które dyskwalifikowało kandydata w moich oczach. Często nie wiedzieli nic o firmie, branży czy stanowisku, o jakie się starali. Doskonałe CV to jedno, ale jeśli nie umiesz sprzedać swojego doświadczenia i umiejętności, nie osiągniesz sukcesu. Pamiętaj, że pracodawcy zależy na tym, żeby znaleźć odpowiedniego pracownika, a Tobie żeby znaleźć ciekawą pracę, za którą będziesz właściwie wynagradzany.
Głównych zasad jest kilka. Warto się do nich stosować. Czy to jednak wystarczy? Niestety bez ćwiczeń czy wskazówek profesjonalisty, nie wszystkim uda się znaleźć wymarzoną pracę. Powinniśmy zapoznać się z firmą, z zakresem obowiązków i wymagań na dane stanowisko, ale także zastanowić się, jak przedstawić swoją osobę jako idealne rozwiązanie dla pracodawcy.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Poznaj zasady.
Zapoznaj się z profilem firmy
Przejrzyj stronę internetową i dostępne w internecie materiały. Musisz wiedzieć, czym zajmuje się firma, zapoznaj się z aktualnościami, poznaj wizję i wartości firmy. Podczas rozmowy nikt nie zaskoczy Cię pytaniem o profil firmy. Ignorancja w tym temacie jest bardzo źle widziana i sprawia, trudno spojrzeć na kandydata przychylnym okiem. Pokaż, że nie jest Ci obojętne, gdzie pracujesz.
Przygotuj i przećwicz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Poszukaj najczęściej zadawanych pytań na podobne stanowiska. Nie tylko zastanów się nad odpowiedziami, ale także je przećwicz. Niech wygląda to naturalnie. Pytania o Twoje mocne i słabe strony, czy powody poszukiwania pracy nadal są bardzo powszechne. Zastanów się, jak pokazać, że Twoje kompetencje odpowiadają na potrzebę i wymagania pracodawcy.
Czy musisz odpowiedzieć na każde pytanie?
Zdarza się, że potencjalny pracodawca przekracza granicę. Jeśli czujesz, że jakieś pytanie jest niestosowne, krępujące lub zbyt, nie musisz odpowiadać. Unika się pytań np. o plany matrymonialne czy prokreacyjne. Pytanie, czy planujesz mieć dzieci jest nie na miejscu.
Wyglądaj schludnie i profesjonalnie
Jak ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Często nas to nurtuje. Najłatwiej powiedzieć, że odpowiednio 🙂 Wszystko zależy od stanowiska, od firmy i panujących tam zasad, np. ubiegasz się o stanowisko trenera personalnego to nie przychodź w garniturze. Natomiast jeśli chcesz zdobyć stanowisko przedstawiciela handlowego to elegancki strój jest mile widziany. Pamiętajmy, że między oficjalnym garniturem czy tradycyjną garsonką istnieje jeszcze wiele możliwości w stylu semi elegant czy business casual. Bez dwóch ważne, aby zadbać o higienę i czystość ubrań. Niewyprasowana koszula, porwane rajstopy, rozmazany makijaż nie pokażą naszego profesjonalizmu. Umiar w tym przypadku dobrze się sprawdzi. Warto wrócić tu do zasady pierwszej. Jak poznasz firmę, przejrzysz jej profile w mediach społecznościowych, to będzie dla Ciebie wskazówką, jak warto się ubrać.
Wydrukuj CV, referencje czy portfolio
Przyjdź przygotowany to także oznacza, że warto zabrać ze sobą referencje, portfolio czy CV. Często na tych bardziej kreatywnych czy specjalistycznych stanowiskach rozmowę może poprzedzić zadanie rekrutacyjne. Starając się np. o stanowisko copywritera, będziesz poproszony o przygotowanie tekstu. Warto zabrać go ze sobą, aby odświeżyć pamięć rekruterowi. Jesteś grafikiem, przynieś wydruki Twoich najlepszych prac.
Przygotuj pytania do pracodawcy
Zapoznanie się z firmą będzie przydatne również w tym punkcie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadawaj pytanie. Boisz się, że zapomnisz? Zapisz to sobie i zabierz ze sobą. Pokaż inicjatywę, nie bądź bierny, okaż ciekawość i dociekliwość. Gdy padnie prośba, o pytania z Twojej strony, na pewno nie mów „nie mam pytań” czy „nie wiem”. Nie zadawaj jednak pytań na siłę.
Uważaj, co publikujesz w mediach społecznościowych
Rekruterzy i pracodawcy sprawdzają profile kandydatów. Staraj się, aby publikowane tam treści nie stworzyły negatywnego wizerunku Twojej osoby. Pamiętaj, że to co wrzucasz do internetu zawsze może wypłynąć.
Zapoznaj się nie tylko z firmą, ale również z rekruterem
Obecnie dość łatwo pozyskać podstawowe informacje o danej osobie. Wszystko jest w sieci. Warto, żebyś przeanalizował, z kim się spotykasz. A już na pewno musisz znać jej imię, nazwisko i numer telefonu.
Nie spóźniaj się na rozmowę kwalifikacyjnę
Na rozmowę kwalifikacyjną warto stawić się przed czasem. Spóźnienie jest w złym tonie. Jeśli jednak jakieś absolutnie wyjątkowe okoliczności spowodują spóźnienie, to poinformuj o tym rekrutera. Nie możesz naleźć miejsca rozmowy. Nie błądź tylko zadzwoń i zapytaj o drogę. Bycie przed czasem ma również inne zalety. Możesz odpocząć, zebrać myśli, poprawić ubranie czy makijaż, ale także przyjrzeć się atmosferze panującej na korytarzu. Na pewno mając więcej czasu, będziesz spokojniejszy.
Pozytywne nastawienie i humor jest ważne, ale nie przesadź
Po raz kolejny podkreślę, jak ważny jest umiar. Najpierw wyczuj sytuację. Humor może okazać się zaletą, ale jeśli przesadzisz może stać się Twoją dużą wadą. Najważniejsza jest naturalność.
Nie mów negatywnie o swoim poprzednim pracodawcy
Powody odejścia z pracy są różne. Często jesteśmy podczas rozmowy rekrutacyjnej o to zapytani. Dobrze trzeba wyważyć odpowiedź. Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy nie pokazuje Ciebie w dobrym świetle.
Nie okazuj skrajnych emocji
Zachowuj się w sposób wyważony. Nie polecam ani głośnego rechotu, wpadania w złość ani naburmuszonej miny. Na pewno nie płacz i nie opowiadaj o swoim prywatnym intymnym życiu. Uwierz mi. Wady Twojej byłej żony, czy problemy wychowawcze z Twoim dzieckiem nie sprawi, że rekruter wybierze Ciebie.
Jak się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej?
To rekruter pierwszy wyciąga rękę i Cię wita. To także on wskazuje Ci miejsce, gdzie powinieneś usiąść. Staraj się opanować emocje. Nie baw się długopisem, ubraniem czy włosami. Patrz w oczy osoby, z którą rozmawiasz. Pamiętaj jednak, że możesz mrugać 🙂 Usiądź pewnie i prosto. Zwróć jednak uwagę na to, aby wyglądało to naturalnie. Poćwicz, aby Twój głos brzmiał pewnie, głośno i wyraźnie. Mów płynnie, ale nie podnoś głosu ani nie mów zbyt szybko.